cialis fiyat
https://www.incekalem.com/wp-content/uploads/2020/04/blog-banner.jpg
YouTube kanalı açma ve abone sayısını artırma

Youtube kanalı nasıl açılır ve abone sayısı nasıl artırılır?

Youtube kanalı açmadan önce neler yapmanız gerekenleri ve kanalınızın abone sayısını nasıl artırabileceğinizi kısaca size aktaralım.

Youtube, son yıllarda oldukça büyük bir sosyal paylaşım ortamı haline geldi ve Youtuber yıldızlarını yarattı. Youtuber sayılarının artması ve tanınır olmasıyla birlikte bir çok kişi hem para kazanmak hem de ünlü bir Youtuber olabilmek veya kendi tanınırlığını artırmak amacıyla Youtube kanalı açmaktadır.

YouTube kanalı açma ve abone sayısını artırma
Youtube kanalı açma ve abone sayısını artırma

Youtube kanalı nasıl açılır ve abone sayısı nasıl artırılır?

Bu alanda yeterli bilgi sahibi olmayanlar için Youtube kanalı açmak ve kanalının bilinirliği artırmak masraflı ve zor görünmektedir. Fakat gerçekte durum hiç de öyle değildir. Şimdi sizlere bir Youtube kanalını nasıl açılacağını ve abone sayısıyla izlenme oranlarını nasıl yükseltebileceklerini bir kaç basit adımda anlatacağız.

Rakiplerinizi Analiz Edin

Öncelikle hangi konuda bir kanal açacaksanız, bu konudaki başarılı Youtube kanallarını inceleyin. Bu size hedef kitlenize neler sunmanız ve neler sunmamanız gerektiği konusunda bir fikir verecektir. Bunun için videoların görüntülenme ve beğeni sayılarına ve yorumlara göz atın.

İçerik Stratejisi Oluşturun

Hedef kitlenizi tanıyıp ne gibi içerikleri istediklerini anladıktan sonra kanal için bir “içerik pazarlaması stratejisi” oluşturmalısınız. Her platformda olduğu gibi Youtube’daki içerik stratejisinin ana unsurları şunlardır:
Hedefler: Hedefiniz Youtube kanalı aracılığıyla sitenize trafik sağlamaksa, videolarınızı bu hedef doğrultusunda oluşturmalısınız. Bu da açıklama kısmına internet sitenizin bağlantısını eklemek gibi eylem çağrıları (call to action) yapmanız gerektiği anlamına gelir.

İçerik Türü: Kitlenizin hangi tür videoları izlemek istediğini belirleyin.

Yayın Programı: Takipçilerinizin yeni videoların ne zaman geleceğini bilmesi açısından yayın programı oluşturmak oldukça kritiktir. Bunu gerçekleştirirken dikkatli olun. Haftada 3 video yayınlamayı planlayıp bu plana uyamazsanız, takipçileriniz bundan memnun olmayacaktır.

Youtube Kanalınızı Kurun ve Hazır Olan Videolarınızı Yükleyin
Youtube’da neyi başarmak istediğinize dair bir fikriniz olduktan sonra, kanalınızı kurabilirsiniz. Tabi bunu yapmadan önce Youtube’a yüklenmeye hazır videolarınız olduğundan emin olun.

Yeni İçerikler Üretin ve Yayınlayın
İçerik üretirken temel alabileceğiniz birçok yaklaşım vardır. Örneğin birçok başarılı Youtube kanalı, kısa ve profesyonel kalitede videolar üretmeye odaklanıyor. Tabii bu, sizin de aynısını yapmanız gerektiği anlamına gelmez. Önemli olan, hem hedef kitlenizi hem de pazarlama hedeflerinizi göz ardı etmeyen bir içerik stratejisinin başarılı olacağını hiçbir zaman unutmamanızdır.

Kitlenizi Büyütün
Youtube’da bir kanalın izleyici kitlesinin büyük bir kısmını kanala abone olan kişiler oluşturur. Abone sayınızı artırabilmeniz için size bazı önerilerimiz var.

Yararlı ve Kaliteli Videolar Yayınlayın: Taklit olmayan, sizin kanalınıza özgü ve kitlenize hitap eden içerikler üretin.

Video Başlıklarına ve Açıklamalarına Dikkat Edin: Bunlar videoyu izlemeden önce insanların göreceği, hatta videoyu izlemelerini sağlayabilecek olan şeylerdir. O yüzden video başlıklarını ve açıklamalarını doğru, açıklayıcı ve mümkün olduğu kadar çekici bir şekilde girin.

Eylem Çağrısı (Call To Action) Yapın: İzleyicileri video aracılığıyla size fayda sağlayacak bir eyleme yönlendirmek çok önemlidir. Bu da Youtube’un size sunduğu özellikler sayesinde rahatlıkla yapılabilir. Bunun en iyi örneği, bir videonuzun içinde başka bir videonuza ait bağlantıyı paylaşmaktır.

Yayın Programınıza Bağlı Kalın: Yayın programınıza bağlı kalmak, kitlenizin güvenini kazanmanız açısından büyük bir önem taşır. Bu yüzden kanala video yükleme işini aksatmayın.

Kitlenizi Analiz Edin: Belirli izleyici kitlesi oluşturduktan sonra, videolarınızı kimlerin izlediğini analiz etmekte fayda var. Youtube Analytics, bunun için size bol miktarda kullanıcı verisi sağlar.

Youtube Kanalınızı ve Videolarınızı Tanıtın
Emeklerinizin karşılığını alabilmek için kanalınızı mutlaka çeşitli yöntemlerle tanıtmalısınız. Hatta içerik üretmeye harcadığınız zamandan çok daha fazlasını bu işe ayırmalısınız. Kanalınızdan daha çok kişinin haberdar olmasını sağlamanın birçok yolu olmakla birlikte video SEO’suna önem vermek, çeşitli yarışmalar düzenlemek ve diğer Youtuber’larla ortak içerik üretmek bunlardan bazılarıdır. Tabii kanalınız için Facebook, Twitter vb. sosyal paylaşım sitelerinde hesaplar açarak buralardan da kanalınızın tanıtımını yapmanın büyük faydası dokunacaktır.

Youtube Kanalı Nasıl Geliştirilir?

Farklı ve Özgün Olun
Herkesin en çok zorlandığı konu olsa da başarıya giden altın kural özgün olmaktır. Sevdiğiniz bir kaç Youtube kanalının videolarını karşılaştırın ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. Özgün olursanız insanların ilgisini çekersiniz ve kanalınız büyür bu kadar basit aslında. Esinlenme bir video yapsanız dahi kendinizden bir şeyler katarak videoyu eğlenceli ve özgün hale getirmeniz sizi farklı yapar. Viral yöntemler uygulayabilirsiniz.

Görsellik Önemli
Bundan sanırım bahsetmemize bile gerek yoktur. Hiç bir izleyici göze hitap etmeyen, kalitesiz ve renksiz videoları izlemekten hoşlanmaz. Videolarınızın kapak fotoğraflarını nasıl photoshop ile editleyeceğinizi öğrenin, kanalınıza kapak fotoğrafı ve profil fotoğrafı yaptırın.

Eğlence
Youtube ‘un en çok tutulan içerikleri eğlence içerikleridir, yeni başladıysanız abone toplamak için eğlence videoları çekin ya da olan videolarınızı eğlenceli hale getirmenin yollarını bulun.

Ekipman Kullanımı
Videolarınızı softbox, greenscreen gibi destekleyici ekipmanlar kullanarak çekin, güzel bir mikrofon kullanın ve tüm bunları bilgisayar ortamında optimize ederek en iyi sonucu alın, video kaliteniz artsın. Endişelenmeyin bunlar çok pahalı şeyler değil, evde yapabilirsiniz.

Güncel Olun
Youtube trend listesi aslında sizin için mükemmel bir araç. Trenddeki en güncel videolardan esinlenerek ve ya onları yorumlayarak izleyici elde etmeye çalışın. Emin olun ki emeğiniz boşa gitmez.

Süreklilik
Kanalınıza sektirmeden video atarsanız kısa zamanda kanalınız büyür çünkü takipçileriniz sizi kaçırmak istemez ve her videonuzu izler tabi ki arkadaşlarıyla da paylaşır. Sürekli olma konusunda vaktinizden biraz fedakarlık yapmanız gerekebilir.

Youtube kanalı oluşturma ve abone sayınızı artırma alanında hizmet almak için bize ulaşabilirsiniz.