cialis fiyat
https://www.incekalem.com/wp-content/uploads/2020/04/blog-banner.jpg

Google aramalarında ilk sırada çıkmak

Google aramalarında birinci sayfa ve ilk sırada görüntülenmek çok önemlidir. Bunun için yapılması gereken bir çok yöntem bulunmaktadır.

Google’da üst sıralara çıkmak genelde iki şekilde gerçekleşmektedir. Birincisi, google sponsor bağlantı yöntemi ile çıkmak. İkincisi, google doğal arama sonuçlarında çıkmak.

Birinci yöntem her bilgisayar kullanıcısının rahatlıkla yapabileceği ve Google ‘in belirlediği fiyatlar dahilinde sürekli ödeme yaparak bir nevi Google ‘a bağlı kalarak yapıldığından ve ücret dahilinde verilen reklam olduğundan kullanıcılara soğuk gelmesi sebebi ile tavsiye edilen bir yöntem değildir.

İkinci yöntem olan normal arama sonuçlarında çıkmak ise hem kullanıcılara sıcak gelmekte hem güven vermekte olduğunun tavsiye edilen yöntemdir. Bu şekilde Google arama sonuçlarında çıkmak için yapılan bazı temel çalışmalar vardır. Bunları genel olarak özetlemek gerekirse ;

1- Sayfa kodlarının optimize edilmesi
2- Yazıların İçeriğin optimize edilmesi
3- Resimlerin optimize edilmesi
4- Backlink sağlanması
5- Link yoğunluğu optimizesi
6- Spam kontrolü ve spamdan kaçınmak
7- Özgün yazı içerik
8- Uygun domain tespiti
9- Pr artırılması

gibi yaklaşık 400 temel kritere uyarlandıktan sonra, normal arama sonuçlarında ilk sıralarda çıkmanız hayal değil.

Google aramalarında üst sıralarda çıkmak için SEO uygulanması

Google aramalarında birinci sayfanın ilk sırasında çıkmak için internet sitenize iç seo kurallarını uygulamanız gerekmektedir. Google’da ilk sırada çıkmak kolay olmasa da aşağıda aktardığımız yazıyı dikkatlice okuyup uygulayarak bu amaca ulaşabilirsiniz.

Web siteniz Google’da istediğiniz sıralarda çıkmıyorsa site içi ve site dışı seo yöntemlerini uygulamanız fayda sağlayacaktır.

İyi SEO uygulaması, hem internet sitenizin arama sonuçlarında üst sıralarda görüntülenmesine hem de reklam harcamalarınızın düşürülmesine yardımcı olacaktır.

Başarılı SEO uygulaması için yapılması gerekenler nelerdir?

İyi seo çalışması için aşağıda yazılan kuralları sitenize uygulayın;

1. Sayfa Başlık Uzunluğu : Sayfa başlık uzunluğu 60 karakterden az olmalıdır.

2. Açıklama Metni : Meta Description uzunluğu, 160 karakterden az olmalıdır. Fazla olması, spam şüphesi oluşturduğundan seo açısından sakınca oluşturabilmektedir.

3. Heading Etiketi : Bir web sitesinde mutlaka heading (h) etiketleri bulunmalıdır. Sitenizde en fazla 1 adet h1 etiketi, en çok 4 adet h2 ve maksimum 4 adet h3 etiketi olmalıdır.

4. Resimler : Sitelerde yer alan resim sayısı arttıkça sitenin toplam boyutu da artmaktadır. Bu durum kaynak kodunu / içerik boyutunu artırarak sitenin hızını olumsuz yönde etkilemektedir. Sitelerde kullanılan resim sayısı olabildiğince azaltılmalı ve kullanılması gereken resimlerin boyutları küçültülmelidir. Resim sayısını ve dolayısıyla sorgulama sayısını azaltmanın en iyi yolu, resimlerde css sprite tekniğini kullanmaktır.

Sitenizde kullandığınız resimlerde title ve alt tagları bulunmalıdır. Bu taglar anahtar kelimelerinizden oluşması, kullanıcıların görsel aramalarında da sizin sitenizle karşılaşmasını sağlayacaktır.

5. İç Bağlantı Sayısı : Site içi link verme SEO açısından önemli parametrelerden biridir. Site içerisindeki dahili bağlantı sayısı 40 linki geçmemelidir.

6. Dış Bağlantı Sayısı : Harici bağlantı sayısı 20 linki geçmemelidir. Gereksiz sitelere link verilecekse bunlar “nofollow” etiketi ile gösterilmelidir.

7. NoFollow Link Sayısı : Google bir sitenin mutlaka nofollow kullanmasını önermektedir. Kalitesine güvenmediğimiz ve pagerank değerimizi paylaşmak istemediğimiz sitelerin nofollow ile gösterilmesi, pagerank veya site kalitesi yönünden o siteye kefil olmadığımızı belirtmiş oluruz.

8. Favicon Simgesi : Favicon, siteler açısından bir kalite yönergesidir. Özellikle sitelerin, kullanıcıların aklında kalması için sitenin logosu kadar etkili bir özelliktir. Yeni web teknolojilerinde, ortaya çıkan favicon özelliği, web teknolojilerinin seo ya etkisi açısından da kullanılması gerekmektedir.

9. Style Dosyası : Sitelerde yer alan stil dosyaları, tema ve eklenti kaynaklı olabilmektedir. Ancak sorgu sayısının azaltılması ve stil dosyasının hızlı yüklenerek sitenin hızlanması için birden fazla stil dosyası tek bir dosyada birleştirilmelidir.

10. Javascript Dosyası : Javascript dosyaları, sitelerin yavaşlamasındaki en önemli faktörlerden biridir. Sitede barındırılan javascript dosyalarından kullanılmayanlar veya çok az kullanılanlar temizlenmelidir. Aynı zamanda js optimizer siteleri aracılığıyla, javascript dosyaları küçültülerek çalıştırılması kolaylaştırılmalıdır.

11. Robots.txt : Robots.txt dosyası Google a indexlenmesi ve indexlenmemesi istenilen dizinlerin belirtildiği dosyadır. Google botlarının sitemizde hangi sınırlar dahilinde arama yapabildiğini belirttiğimiz dosyadır. Herhangi bir kısıtlama olmasa bile robots.txt dosyasının kullanılması Google açısından bir gerekliliktir.

12. Sitemap Haritası Sitemap.xml dosyası sitelerin içeriğini yansıtan bir yol göstericidir. Dolayısıyla sitedeki tüm sayfaların sayısı ve bu sayfaların güncellenme sıklığı gibi önemli bilgileri, arama motorları tarafından indexlenmede kullanılmasını sağlarız. Sitelerin hızlı ve tam indexlenmesi için kullanılması gereklidir.

13. Domain Yaşı : Sitelerin yaşı seo açısından önemli bir kriterdir. Sitelerin yaşı, Google açısından deneyim olarak algılanmakta ve önemli bir kriterin seoda olumlu bir şekilde yer almasını sağlamaktadır.

14. Height ve width Etiketleri : Sitede gösterilen her resimde mutlaka height ve width ölçüleri belirtilmelidir. Çünkü web tarayıcıları, genişlik ve uzunluk ölçüsü girilmemiş resimleri önce tam ekran açar, sonra resimin kendi ölçülerine getirir, bu durum da zaman kaybına sebep olur. Eğer resimlere genişlik ve yükseklik değerleri ilave edilirse, resimler ilk açılırken orjinal boyutları ile görüntülenir. Bu şekilde daha hızlı yüklenir.

15. W3C CSS ve W3C XHTML Hataları : Sertifikalar bir sitenin Google gözünde belirli bir değere ulaşması için en önemli seo kriterleridir. Sitelerin html ve css yapısının düzgün kodlanmasını onaylatmak, hem bu konuda sertifika almanızı hem de düzgün tasarım sayesinde sitelerin hızlı açılmasını sağlayacaktır. Dolayısıyla xhtml ve css kodlamaları hatasız olmalıdır.

16. Google Pagerank : Googleın sitenize gelen backlink ve içerik özgünlüğü gibi temel kriterlere göre verdiği bir puanlama sistemidir. 10 üzerinden belirtilen bu puanlarda, seo konusunda dürüst ve yasal çalışarak arttırılması oldukça kolaydır.

17. Google Backlink : Backlink, sitenize verilen bağlantılara verilen bir isimdir. Arama motorları tarafından index almanızı sağlar.

18. Strong ve Bold Etiketleri : Anahtar kelimeler, sitede kalın ve italik bir şekilde gösterilerek, arama motoru botları tarafından daha dikkat çekici hale getirilmesi sağlanmalıdır.

19. Site Yüklenme Hızı :Site Yüklenme Hızı ne kadar fazla olursa, kullanıcılar ve arama motoru botları sitedeki içeriklere o kadar hızlı ulaşırlar. Sitelerin hızlı indexlenmesi ve ziyaretçilerin daha fazla sitede dolaşmasını sağlamak için sitenin hızlı olması gerekmektedir.

20. Mobil Uyumluluk : Mobil uyumluluk (responsive), web siteleri için vazgeçilmez bir özelliktir. Günümüzde mobil cihazların kullanım oranları artmış ve bu sebeple internette gezinme masaüstü bilgisayarlardan çok mobil cihazlarla yapılmaktadır. Web siteniz akıllı telefon ve tabletlere ne kadar uyumlu olursa Google aramalarında da üst sıralarda çıkma ihtimali artar.

Googleda ilk sayfada veya ilk sırada çıkmak için yapılması gereken seo teknikleri bunlarla sınırlı değildir. Belirtmiş olduğumuz seo teknikleri en temel tekniklerdir. Bunlar çoğaltılabilir ve arama motorlarına göre değiştirilebilir.